Menu

Aktuální informace

Z galerie

Partnerská obec

Obec krásno

Obec Krásno (SK)

Portály veřejné správy

Naši přátelé

Oddychovka

Flash hra

Fašank

foto/fasank10/0010.JPG

Fašank neboli ma­sopustní období bylo od minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. Popeleční středou začíná postní období před Velikonocemi. Fa­šanková zábava, která v minulosti probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou a byla vyvrcholením fašanku se nyní přesunula v čase dopředu na neděli. Název fašank je synonymem masopustu (z italského carnevale, vlastně „maso pryč“). Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období (ostatky, fašank, fašanky, končiny, bláznivé dny, konec masopustu), byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná šperky a v Čechách zabijačka. Výslužka většinou obsahovala huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky. Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den (na Popeleční středu) se naposledy konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.

V naší obci se fašankového průvodu účastní především místní hasiči, sportovci a ostatní příznivci této tradice. Hned po obědě se schází v hospodě, kde se ustrojí do různých masek (dříve typicky medvěd, vodník, četník, doktor, žoldák, dnes­ka různé postavy od pohádek až po politiku) a zpravidla si dají skleničku kořalky na kuráž, často je hospodyně obdaruje slaninou, kterou nosí napíchnutou na meči. Občas namašlí také žebřiňák, který táhnou s sebou. Po třinácté hodině pak za doprovodu dechové hudby vyrážejí na obchůzku po celé obci dům po domu. Přitom tančí, šprýmují s občany a navozují rozvernou atmosféru. Lidé se jim za to odvděčují finančním obnosem do pokladničky, nabízejí většinou Boží milosti a koblihy k ochutnání a štamprličku slivovice. Průvod končí v podvečerních hodinách zpět v hospodě, kde se pokračuje v zábavě, tzv. „dozvuky fašanku“.

Závěrem několik pranostik a odkaz na příslušnou fotogalerii k fašanku.

 • Masopust na slunci – pomlázka v senci.
 • Konec masopustu jasný – len krásný.
 • Krátký masopust – dlouhá zima.
 • Na ostatky lužky – budou jabka, hrušky.
 • Jaké jest masopustní úterý, taková bude Veliká noc.
 • Bude-li příjemné povětří (v masopustní úterý), bude dosti hrachu.
 • Teče-li v úterý masopustní voda kolejem, bude úrodný rok na len.
 • Bude-li v úterý masopustní neb v středu (Popeleční) vítr aneb vichr, tehdy celý půst větrný bude.
 • Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok.
 • Suchý půst – úrodný rok.
 • Masopust na slunci – pomlázka u kamen

Hlášení rozhlasu

Podporujeme

Starosta obce

„Nepřipustím, abych se v souvislosti s výkonem svého mandátu dostal do situace, kdy bych byl zavázán oplatit prokázanou úsluhu, službu či jiné zvýhodnění, či do situace, která by mě učinila být přístupným nepatřičnému vlivu osob nebo firem snažících se prosadit své zájmy na úkor zájmů obce.“

Náš senátor

Patrik Kunčar
ul. Přemysla Otakara II. 2476, první patro
Uherský Brod

Úřední hodiny:
po 8:00 – 12:00,
14:00 – 16:30
út 8:00 – 12:00
čt 14:00 – 16:00

Telefon: +420736156725
E-mail: kuncarp@senat.cz

Anketa

 
Tato anketa končí 31.12.2018.

Počasí

Data se nepodařilo načíst.

Ztratil se Vám pes?

HZS radí veřejnosti

Najdete u nás


Prodejna svíček

Tip na výlet


Jeskyně Kostelík

Poděkování