Menu

Aktuální informace

Z galerie

Partnerská obec

Obec krásno

Obec Krásno (SK)

Portály veřejné správy

Naši přátelé

Oddychovka

Flash hra

Hrkání chlapců

foto/hrkani10/0004.JPG

K velikonočním zvykům patří hrkání. Začíná na Zelený čtvrtek, kdy po zpěvu gloria při večerní mši sv. umlkají kostelní zvony – říká se, že odletěly do Říma. Zvonění ráno, v poledne i večer a v pátek i ve 3 hodiny odpoledne a potom až do sobotního poledne nahrazuje hrkání. Hrkat chodí všichni chlapci do 14 let. Ti nejstarší – osmáci jsou „páni“, organizují celé hrkání. Kluci se scházejí u křížku uprostřed vsi, páni je seřadí, (dříve museli jít seřazeni přesně podle velikosti, od největších po nejmenší a za tím účelem je páni na začátku všechny změřili) a v průvodu obejdou celou vesnici. Malé skupinky, které zase určí páni, zaběhnou i do postranních uliček. U dolní kapličky se vždycky zastaví a pomodlí se. Menší hoši dostávají od pánů odměny v podobě malých bonbonů.
Noc z pátku na sobotu se dříve nazývala „panská noc“ a šlo v ní o to, aby kluci ze sousední vesnice brzy ráno „neodhrkali“ místo místních, protože to by byla pro pány velká ostuda. Proto byly pány a podpány – o rok mladší (ale pomáhali i starší hoši) – velice pečlivě hlídány všechny možné přístupové cesty ke vsi. Spali proto vždy společně u některého z nich, dříve třeba i ve stodůlce nebo v maštali „za konima“ a ráno ve tři hodiny už šli na hlídky.
Na Bílou sobotu dopoledne obcházejí „páni“ vesnici dům od domu, u dveří zahrkají a zazpívají:

„Tetičko a strýčku,
přišli k Vám páni,
abyste nám dali
něco za hrkání.“

Pamětníci říkají, že se tomuto dříve říkávalo, že vybírají „na chudého hřebca“. Dostávají za to peníze nebo vajíčka, která zase prodají a vydělané peníze si rozdělí. Na Bílou sobotu v poledne potom hrkají naposled.

Fotogalerie k článku zde

Hlášení rozhlasu

Podporujeme

Starosta obce

„Nepřipustím, abych se v souvislosti s výkonem svého mandátu dostal do situace, kdy bych byl zavázán oplatit prokázanou úsluhu, službu či jiné zvýhodnění, či do situace, která by mě učinila být přístupným nepatřičnému vlivu osob nebo firem snažících se prosadit své zájmy na úkor zájmů obce.“

Náš senátor

Patrik Kunčar
ul. Přemysla Otakara II. 2476, první patro
Uherský Brod

Úřední hodiny:
po 8:00 – 12:00,
14:00 – 16:30
út 8:00 – 12:00
čt 14:00 – 16:00

Telefon: +420736156725
E-mail: kuncarp@senat.cz

Anketa

 
Tato anketa končí 31.12.2018.

Počasí

Pátek

26 °C

Ztratil se Vám pes?

HZS radí veřejnosti

Najdete u nás


Prodejna svíček

Tip na výlet


Velká Javořina

Poděkování