Menu

Aktuální informace

Z galerie

Partnerská obec

Obec krásno

Obec Krásno (SK)

Portály veřejné správy

Naši přátelé

Oddychovka

Flash hra

Hrkání chlapců

foto/hrkani10/0004.JPG

K velikonočním zvykům patří hrkání. Začíná na Zelený čtvrtek, kdy po zpěvu gloria při večerní mši sv. umlkají kostelní zvony – říká se, že odletěly do Říma. Zvonění ráno, v poledne i večer a v pátek i ve 3 hodiny odpoledne a potom až do sobotního poledne nahrazuje hrkání. Hrkat chodí všichni chlapci do 14 let. Ti nejstarší – osmáci jsou „páni“, organizují celé hrkání. Kluci se scházejí u křížku uprostřed vsi, páni je seřadí, (dříve museli jít seřazeni přesně podle velikosti, od největších po nejmenší a za tím účelem je páni na začátku všechny změřili) a v průvodu obejdou celou vesnici. Malé skupinky, které zase určí páni, zaběhnou i do postranních uliček. U dolní kapličky se vždycky zastaví a pomodlí se. Menší hoši dostávají od pánů odměny v podobě malých bonbonů.
Noc z pátku na sobotu se dříve nazývala „panská noc“ a šlo v ní o to, aby kluci ze sousední vesnice brzy ráno „neodhrkali“ místo místních, protože to by byla pro pány velká ostuda. Proto byly pány a podpány – o rok mladší (ale pomáhali i starší hoši) – velice pečlivě hlídány všechny možné přístupové cesty ke vsi. Spali proto vždy společně u některého z nich, dříve třeba i ve stodůlce nebo v maštali „za konima“ a ráno ve tři hodiny už šli na hlídky.
Na Bílou sobotu dopoledne obcházejí „páni“ vesnici dům od domu, u dveří zahrkají a zazpívají:

„Tetičko a strýčku,
přišli k Vám páni,
abyste nám dali
něco za hrkání.“

Pamětníci říkají, že se tomuto dříve říkávalo, že vybírají „na chudého hřebca“. Dostávají za to peníze nebo vajíčka, která zase prodají a vydělané peníze si rozdělí. Na Bílou sobotu v poledne potom hrkají naposled.

Fotogalerie k článku zde

Hlášení rozhlasu

Podporujeme

Starosta obce

„Čestně prohlašuji, že vědomě nikdy za žádných okolností neuvedu v omyl veřejnost, zastupitele ani zaměstnance obecního úřadu.“

Náš senátor

Patrik Kunčar
ul. Přemysla Otakara II. 2476, první patro
Uherský Brod

Úřední hodiny:
po 8:00 – 12:00,
14:00 – 16:30
út 8:00 – 12:00
čt 14:00 – 16:00

Telefon: +420736156725
E-mail: kuncarp@senat.cz

Anketa

 
Tato anketa končí 31.12.2018.

Počasí

Data se nepodařilo načíst.

Ztratil se Vám pes?

HZS radí veřejnosti

Najdete u nás


Prodejna svíček

Tip na výlet


Barborka

Poděkování